Vyhledávání:
   
Kalendář:

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
SUBHOSTING:

OBRONA NARODOWA – amatérský sportovně-kulturní klub pořádající mírně netradiční turnaje

Počítadlo:

O nás → Historie

Historie nohejbalu ve Slaném

Pamětníci prozradili, že první nohejbalové souboje se odehrávaly v našem městě v šedesátých letech, konkrétně prý od roku 1962 do roku 1965 se zde měl hrát okresní přebor a to na hřištích v sídlišti ČKD a na Pragovce. To ovšem nemáme objektivně doloženo, takže informace bez záruky. Fotbalový míč létal nad sítí ve Slaném jistě někdy v sedmdesátých letech, v našem regionu se okresní přebor hrál v letech 1973 – 1978 a Slaný prý hrálo na špici, pak znovu od roku 1985 až do nynějška. TJ ČKD Slaný v prvním roce obnovené okresní soutěže obsadilo pěkné třetí místo, ale v dalších letech již nestartovalo, a to i přesto, že hráčů bylo ohromné množství. Nebo snad právě proto? Prý nebylo jednoduché, aby spolu všichni dobře vycházeli… Ti první mohykáni ještě stále chodí hrát se železnou pravidelností na asfaltové hřiště Sandra a jsou nepostradatelnými účastníky našeho podzimního turnaje příchozích.

Začátky našeho oddílu spadají zhruba do poloviny osmdesátých let, kdy se parta nadšenců okolo Pepíka Hrdiny po experimentech s několika míčovými sporty rozhodla nakonec pro 110 centimetrů vysokou síť a fotbalový míč. Chlapci odložili basketbalové či volejbalové míče i tenisové rakety a pustili se do nohejbalu. Na bájném asfaltovém hřišti u slánské mlékárny tak odstartovalo seznamování s krásným českým sportem. Nikdo z nás tehdy určitě netušil, že budeme do tajů této hry pronikat i v příštím tisíciletí.
V roce 1987 vznikl klub , v jehož názvu ctěný čtenář jistě objeví nejen onen sport, ale i následné doplňování tekutin. Koneckonců ve znaku byl půllitr, který měl místo čepice fotbalový míč. A řádný člen oddílu sklenici se zlatavým mokem pravidelně nahejbal. Zpočátku však nebyl nohejbal jediným sportem, často byly pořádány cyklistické výlety, na nichž pochopitelně prohibice byla zcela neznámým pojmem. Kolektiv se utužoval nejen častými schůzemi v pohostinstvích, ale i soustředěními v chatové oblasti Bilichov. Slintavka, kulhavka i vegetariáni byly v té době bezobsažné termíny, a tak na oltář sportu byli pravidelně kladeni boubelatí vepříci hojně zalévaní krušovickým pivem.

V následujícím roce jsme zorganizovali , v níž jsme hráli obdobnou roli, jako Slavia Praha v začátcích fotbalu v Čechách, čili dominantní. Mezitím odpadli někteří spoluhráči, kteří měli pochopení více pro fotbal či jiné sporty a začalo se tvořit jádro ortodoxních nohejbalistů. Snaha po zlepšování a hledání konkurence nás v roce 1989 vedla k přihlášce do okresního přeboru pod hlavičkou TJ ČKD. O rok později jsme již obsadili pěkné druhé místo a začali pošilhávat po vyšší soutěži.. Od roku 1991 nás vzal pod svá křídla obnovený Sokol a jsme tam skutečně spokojeni. V témže roce jsme konečně postoupili do krajského přeboru a v něm startujeme, s výjimkou roku 1999, kdy jsme po sestupu hráli okres, pravidelně. To se nám podařilo bez trenéra, metodiky a cizí pomoci. Zkrátka samoukové. Pokud jde o kladenský okres, tomu vévodilo po několik let Kablo Kladno, to ovšem muselo o primát tvrdě bojovat s celkem Zlonic, které zažily i slávu druhé nejvyšší soutěže. Kladenská mužstva měla vždy v přeboru minimálně poloviční zastoupení. Od roku 1992 startoval v této soutěži tým z Rakovníka a vedl si velmi dobře.

ODKAZ

Strana byla aktualizována: So 6. duben 2019, 10:26:20 CEST

Novinky:
Nejnovější akce:
Sponzoři:
Logo sponzora

© Nohejbal Slaný, 1989–2007, Design and code by: Martin Beránek, Powered by Texy & Panther